top of page
REXMAR.png

Gaz Teli Bağlantısı Nasıl Yapılmalıdır?

 

Rexmar, 25 yılı aşkın süredir kumanda kolları ve kumanda telleri üzerine üretim, satış ve montaj faaliyeti göstermektedir. Bu zaman zarfında sayısız teknede yaptığımız montaj çalışmaları sayesinde edinilen tecrübelerle birlikte imalatçı olmamızın verdiği bilgilerin doğrultusunda aşağıdaki önemli noktalara dikkat çekilmiştir.

 

  1. Gaz telinin boyu mutlaka tekneye uygun ölçülerde olmalıdır. Aksi takdirde kısa olursa makine ve şanzımana erişemez; uzun olursa da fazladan kıvrım yaratır ve telin daha zor çalışmasına neden olur. Bu nedenle doğru boyda sipariş verilmelidir.

  2. Gaz tellerini tekneye döşemeden önce tel mutlaka yere serilerek, gamı alınmalıdır.

  3. Tel strokunu (gezinti mesafesini) mutlaka kontrol edin. Gezinti mesafesi yaklaşık 7,5 cm olmalıdır. Aksi takdirde tel, kol ile uyum sağlamayacak; şanzıman geçmeyecektir. Tel başlıklarının yerinde ve sağlam (pres izlerinin gözükmesi gerekmektedir) olmasına dikkat edilmelidir.

  4. Teknede teli uygun yerlerden geçirirken mutlaka uç kısmına (başlıklara) dikkat edilmelidir. Herhangi bir yere takılırsa uç kısım zarar görebilir.

  5. Tellerin dönüş radysusları, standart (C33) serisi se minimum 30 cm, ağır hizmet (C43) serisi tellerde ise minimum 40 cm olmalıdır. Unutulmamalıdır ki her bir kavis tellerde küçükte olsa boşluk yaratır ve bu boşluk şanzıman geçişlerini zorlaştırır.

  6. Gaz tellerini bağlamadan önce mutlaka kolu bağlayın. Şanzıman kulağına bağlanacak tel, kol boştayken bağlanmalıdır ve bu pozisyonda tek stroku tam orta noktada olmalıdır.   

bottom of page